להדפיס תמונות בבית זה פשוט

פורסם ב: טיפים וטכניקה, כל הכתבות | 0

כבר זמן רב שאני מחפש פתרון נוח ואיכותי להדפסת תמונות בגודל סטנדרטי של 10X15, עד גודל A4 (כ- 20X30 ס"מ).

אפסון P50, תמונה מתוך אתר אפסון
אפסון P50, תמונה מתוך אתר אפסון

בעבר הייתי שולח את התמונות שהייתי צריך להגיש מודפסות או שהייתי מעוניין בהדפסתן לצרכים שונים, למעבדת הדפסה דרך שרת באינטרנט. אם הייתי צריך לקבל את התמונות אז הייתי צריך לחכות להם שישלחו אליי בדואר משום שאני גר מחוץ לתל אביב ואם הייתי צריך לשלוח ללקוח, כבר קרה שבחנות התבלבלו ושלחו ללקוח א' את התמונות של לקוח ב' ולהפך. אז מתחיל מירוץ טלפוני לבירור הטעות וצריך להדפיס את התמונות שוב ולשלוח שוב, כך שזמן רב מתבזבז וזה כרוך בעוגמת נפש. למה עוגמת נפש? חוץ מזה שהתמונות מאחרות ללקוח, לפעמים הם צריכות לתפוס מישהו לפני שטס לחו"ל או להגיע כמתנה לפני החגים וכו'.

אין ספק בכלל שהדפסה במעבדה מקצועית היא זולה יותר. בלתי אפשרי להתחרות במחיר של 50 או 90 אגורות לתמונת 10X15 שמודפסת במינילאב, ע"י מדפסת הזרקת דיו ביתית כלשהי. עלות הדפים והדיו גבוהה ובחישוב כולל, מגיעים לעלות של למעלה מ-10 שקלים להדפסת דף A4 אחד (או 4 תמונות 10X15). ככל שעולים בגודל הגליון ומשתמשים במדפסות גדולות יותר, כגון פלוטר, העלות של ההדפסה נהיית זניחה וממילא העלות ללקוח גבוהה. מנגד, מינילאב מדפיסה רק עד גודל 30X45 ס"מ או 40X60 ס"מ במקרה הטוב כך שאת ההדפסות הגדולות מבצעים בטכנולוגיה אחרת שהיא לרוב הזרקת דיו בפלוטר או מדפסות לייזר שונות.

ככלל אצבע, ניתן לומר שככל שמחיר המדפסת ההתחלתי יקר יותר, העלות השוטפת של הפעלתה יורדת. אז מה השיקול לגבי קניית מדפסת יקרה או זולה? כמות ההדפסות שצפויים לעשות איתה. כדי להגיע לנקודת האיזון במדפסת יקרה התחלתית, צריך להדפיס הרבה. כמות שלרוב לא מצדיקה קניית מדפסת יקרה לשימוש ביתי או של עסק קטן שהדפסה היא לא העסק העיקרי שלו.

אני מבצע את ההדפסות הגדולות שלי במעבדת דפוס מהמתקדמות בארץ עם מדפיס מקצועי ב"הכל במסגרת" שבמודיעין. הבעיה שלי איתו זה שהוא לא מדפיס תמונות בגודל של פחות מ-20X30 ס"מ. גודל שאני צריך לתת לו פתרון. פתרון שמצאתי בדמות הדפסה בבית.

אז למה להדפיס בבית?

כשאני חושב על כמות הזמן והאנרגיה שאני משקיע בלהכין את התמונות למשלוח למעבדה, להעלות אותן לשרת שלהם, לוודא בטלפון שקיבלו ושהבינו מה הם צריכים לעשות, לחכות לתמונות או לסוע לאסוף אותן במקרים דחופים ובסוף לשלם (זה גם לוקח זמן), אני מגיע למסקנה שגם אם זה עולה לי כמה שקלים יותר בחישוב עלות הדף, זה משתלם לי בחישוב הזמן ובעיקר הזמינות.

הדפסה היא חלק בלתי נפרד מתהליך הצילום. הדפסה גם דורשת מקצועיות שאני רוכש לה כבוד גדול, אך אני חושב שצלם צריך להיות מסוגל להדפיס את העבודות שלו באופן מיידי אפילו רק בשביל לראות אותן מודפסות. את ההגדלות שלי אני עדיין מבצע אצל מדפיס מקצועי עם ציוד מהרמה הגבוהה ביותר, אך ללקוח שצריך תמונות 10X15 לאלבום המשפחתי אני מעדיף להדפיס בעצמי, לבקר על התהליך, לבצע זאת במיידיות ללא תלות תמידית בגורם חיצוני ולשלוח לו את התמונות בעצמי. פשוט יותר, מהר יותר.

במקרה שלי אני גם לא אוהב את השירות והצבעים במעבדה הקרובה לביתי כך שההחלטה "לחצות את הקווים" היתה קלה עוד יותר.

מדפסת אפסון P50
מדפסת אפסון P50

הצרכים העיקריים שלי בהדפסת תמונות בגדלים אלו הם:

  • פרטיים/משפחתיים- הדפסת תמונות של הילדים לסבא וסבתא ותמונות לגנים בימי הולדת ומועדים אחרים.
  • עסקיים- הדפסת תמונות דוגמא, פליירים פרסומיים במהדורות קטנות (אחדות).
  • עסקיים- הדפסת תמונות שנקנו ע"י הורים של ילדים שצולמו בבריכות בהן אני מצלם.

כמובן שהמדפסת משמשת כמדפסת רגילה לכל דבר כשטוענים בה דפים רגילים.

לבסוף בחרתי במדפסת אפסון P50 . מה שאני אוהב במדפסת הזו זו העובדה שיש בה 6 ראשי דיו. הייתי מוכן גם ליותר ראשים אך לא מצאתי דגם כזה במדפסות מהסדר גודל הזה. מעבר ליכולת הגבוהה בדיוק הצבע ובמרחב הצבע שאפשר להשיג עם מדפסת בעלת ראשי דיו רבים על פני מדפסת בעלת שני ראשים (שחור וצבעוני) או ארבעה ראשים, היתרון הוא שלא צריך להחליף את כל הראש הצבעוני ברגע שנגמר הדיו הצהוב (לדוגמא) אלא ניתן להחליף כל צבע בזמנו.

המדפסת עצמה עולה כ-900 ש"ח ומגיעה עם ראשי דיו בקיבולת נמוכה מראשי הדיו הרגילים וכמה דפי פוטו של אפסון. המשמעות היא שראשי הדיו הראשונים יגמרו מהר ומומלץ לרכוש סט מחסניות צבע נוסף וחבילת דפי פוטו בעת רכישת המדפסת. ראשי דיו, לעומת המדפסת, זה העסק היקר והמקוריים עולים כ- 180 ש"ח לראש. לקבלת תוצאות מיטביות ודיוק צבע אופטימאלי, מומלץ להשתמש רק בדיו מקורי של אפסון ובניירות של אפסון.

דיו מקורי של אפסון למדפסת P50
דיו מקורי של אפסון למדפסת P50

החששות שהיו לי בנוגע לאיכות ההדפסה ובעיקר לגבי ה"פסים" שהורגלנו לקבל במדפסות הישנות, התפוגגו כלא היו. לשם השוואה הדפסתי בבית מספר תמונות ששלחתי למעבדת הדפסה ושהודפסו במינילאב מספר שבועות קודם לכן. את התמונות הראיתי לחברים שלא הבחינו בהבדלים. אני עצמי לא יכולתי להבדיל בין התמונות או בין איכויות ההדפסה ליתר דיוק כי את הצבעים של המינילאב ה"שכונתית" שלי, כמו שכבר ציינתי, אני לא אוהב. היתרון הגדול מבחינתי להדפסה בבית בהיבט של צבעים הוא היכולת להיות במעקב על התוצאה ומייד לתקן ולשלוח שוב להדפסה בקבועי זמן מאוד קצרים.

בהזדמנות חגיגית זו, אני מזמין אתכם להכנס לגלרייה שלי בה תוכלו למצוא תמונות שאני אוהב ומתאימות להדפסה בכל גודל:


Fineart – Images by Hagai Nativ

מקווה שסייעתי לכם להגיע להחלטה. אני את שלי כבר עשיתי.

כמו תמיד, מוזמנים להגיב.

חגי

השאר תגובה