מבט ראשון על גו פרו החדשה – Gopro Hero3 Black Edition

פורסם ב: כל הכתבות, ציוד תת מימי | 102

ונתחיל בסרטון הרשמי של גופרו הרו3:

כבר כמה שנים מאז יציאתה לשוק של מצלמת האקסטרים שכבשה את העולם בסערה ב-2009, עכשיו הצטרפו אל המשפחה שלוש אחיות מהדור השלישי של ההצלחה המסחרית (והמסחררת), הלא הן: White, Silver & Black לבית Gopro Hero.

***עדכון: כרגע אני מצלם בגופרו 3+. ההבדלים בין המצלמות זניחים וממילא לא ניתן להשיג את דגם ה-3 בחנויות כך שסקירה זו רלוונטית ב-90% גם עבור הדגם החדש ועבור המשתמש הממוצע אין בכלל הבדל בין המצלמות***

המצלמות מהסדרה האחרונה נבדלות ביניהן באיכות החיישן והעדשה (ולכן איכות התמונה), בפונקציות והאפשרויות העומדות בפני הצלם לשלוט במצלמה וכמובן, במחיר.
ה-Black היא המצלמה המאובזרת מכולן ובה נמצאים כל הצ'יפורים הקטנים שהופכים אותה ל"גדולה".

בסקירה קצרה זו אעבור על מה שמקבלים עם המצלמה כשקונים אותה, מה לדעתי כדאי להוסיף לה ומה הפונקציות שאני מוצא שימושיות בעבורי במצלמה.
ברשותי נמצאת מצלמת Gopro Black Edition.  ניתן לראות דוגמא מהחומר אותו היא מוציאה בסביבה ימית בפורטפוליו הוידאו שלי: לחץ כאן לצפיה.

סקירה זו תעסוק רק בפרטים יבשים.

Gopro Black Edition מצלמת אקסטרים
מצלמת אקסטרים הטובה ביותר בשוק- Gopro Hero3 Black Edition

מה באריזה?

 • מצלמת גופרו הירו 3 מהדורה שחורה – Gopro Hero3 Black Edition
 • מארז עמיד למים עד לעומק 60 מטר
 • שלט Wi-Fi למצלמה + טבעת אבטוח
 • ערכת אבזרי חיבור מהירים למצלמה
 • תושבת הדבקה שטוחה
 • תושבת הדבקה מעוגלת
 • זרוע מתכווננת למצלמה
 • בטריה למצלמה
 • כבל USB מיוחד לטעינת השלט
 • כבל USB לחיבור המצלמה למחשב וטעינה

תוספות למצלמה

כדאי להדגיש שהמצלמה מגיעה ללא כרטיס זיכרון. הכרטיסים המתאימים לה הם מסוג MicroSD התומכים בנפחים של עד 64GB (נכון להיום) מקלאס 10 ומעלה.  זמני ההקלטה משתנים לפי האיכות המוקלטת אבל לצורך העניין, כרטיס 16GB מספיק לצילום של שעה רצופה באיכות FHD 1080 48P.

חוץ מהכרטיס, המצלמה מוכנה לצילום היישר מהקופסה, אך ניתן להוסיף לה כמה תוספות שישפרו ויקלו על חווית הצילום בה:

 • בטריה נוספת: יכולה להיות יעילה למקרה בו הולכים ליום צילום של יותר משעה וחצי רצוף (זמני העבודה מתקצרים אם מרכיבים מסך אחורי) וצריכים להחליף בטריה באמצע.
 • מטען קיר: המצלמה משמשת כמטען בחיבור לשקע USB (כבל מסופק עם המצלמה) אך במידה ויש יותר מבטריה אחת, כדאי לרכוש מטען קיר כדי לטעון את הבטריה מחוץ למצלמה.
 • מסך אחורי: לדעתי הוא הפריט המשפר את חווית הצילום ותפעול המצלמה יותר מכל. ראשית, ניתן לראות באופן ישיר את מה שהמצלמה רואה וכך לכוון אותה לפריים המדוייק, שנית, ניתן להכנס לתפריט המצלמה ולכוון את הפרמטרים בו בקלות ומהירות וזה שינוי גדול לעומת כיוון הפרמטרים ממסך המצלמה הקדמי. המסך האחורי מגיע עם סט מכסים אחוריים מורחב.
 • בטריה גדולה: באה לענות על אחד מהחסרונות הגדולים של המצלמה וזה זמן בטריה קצר ביחס למתחרות (כנראה שהגודל כן משפיע ובמצלמה כה קטנה לא ניתן להכניס בטריה גדולה). חשוב לציין שבטריה מוגדלת ומסך אחורי מתחברים באותו אופן למצלמה ולכן לא יכולים להשתמש בבטריה גדולה ביחד עם מסך אחורי. זהו חסרון נוסף כיוון שהמסך האחורי הוא צרכן אנרגיה לא קטן ובשימוש איתו זמן הסוללה עלול להתקצר ל-40 דקות צילום. ניתן לכבות את המסך בנפרד מהמצלמה וכך להאריך את משך פעולת המצלמה. (בגרסאות הזולות יותר של המצלמה, זמן הבטריה ארוך יותר, כנראה בשל העובדה שהחיישן מופחת רזולוציה).

מעבר לתוספות שהוזכרו, ניתן לרכוש אבזרי חיבור (בנוסף לאלו המגיעים עם המצלמה) שונים ומשונים לכל צורך קיים, מצלחת וואקום להצמדה לקיר/חלון ועד לתפס גליל/צינור.

gopro hero3 black edition
gopro hero3 black edition

אחד מהיתרונות הבולטים של סדרת Hero3 על שלושת מצלמותיה הוא Wi-Fi מובנה במצלמה (ה-Black מגיעה גם עם שלט Wi-Fi שאותו ניתן לרכוש בנפרד בדגמים הזולים יותר) אשר ביחד עם אפליקציית Gopro, (לאנדרואיד או לאייפון) מאפשר שליטה אלחוטית במצלמה וצפיה דרך הטלפון בכל מה שנקלט בחיישן המצלמה. למי שמצלם מעל המים זהו יתרון בולט ומייתר בצורה מסויימת קניית מסך אחורי.

יתרון נוסף בסדרה החדשה הוא שהמצלמה מגיעה עם מארז המתאים לצילום בצלילה עם פורט שטוח. בניגוד לסדרות הקודמות, שם היה צורך בהחלפת הפורט הקדמי או בקניית מארז של יצרן אחר, כאן גופרו סיפקו את המצלמה עם מארז המאפשר צילום (בפוקוס) מתחת למים ישר מהקופסא- הידד!

למי שמתכנן לצלול עם המצלמה… עד שנדע אם ואיך Wi-Fi עובד מתחת למים, אפילו למרחקים של ס"מ ספורים, ונעיז לצלול עם הטלפון החכם (בתוך מארז מתאים), לדעתי השילוב של Gopro עם מסך אחורי הוא הפתרון הטוב ביותר במחיר הגיוני לוידאו בזווית אולטרה-רחבה מתחת למים.

שימושיות

כמו שכבר ציינתי, אחד החידושים הבולטים בסדרת Hero3 הוא המצאות Wi-Fi מובנה במצלמה והיכולת לשלוט במצלמה דרך אפליקציה לטלפון או טאבלט. אם כן, למה להשקיע במצלמת הדגל (Black) על-פני המצלמות הזולות יותר?

ראשית, המצלמה מגיעה עם שלט Wi-Fi כחלק מהחבילה, אך מעבר לכך, מדובר במצלמה חזקה בהרבה משתי האחרות בתחום איכות התמונה, (ע"פ טענות ברשת – כמובן שלא יכולתי להשוות בעצמי) בזכות אופטיקה משופרת (לפי הצהרות יצרן) וחיישן בעל 12 מגה-פיקסל. בשתי המצלמות האחרות החיישן מופחת רזולוציה: 11MP בגרסת Silver ו-5MP  בגרסת White.  הרזולוציה הגבוהה מאפשרת לצלם תמונות סטילס באיכות גבוהה (ביחס למצלמה קומפקטית) ויותר חשוב מכך, מאפשרת לצלם וידאו באיכות שעוד לא נראתה במצלמות בסדר גודל כזה. מדובר באיכות 4K ו-2.7K. האיכות הגבוהה ביותר (4K) לא יעילה לצילום וידאו בגלל קצב פריימים  נמוך של 15 פריימים לשניה (15fps) ונועדה בעיקר לצילום טיים-לאפס איכותי אך האיכות הנמוכה יותר (2.7K) היא איכות הגבוהה מ-FHD המוכר (1080P) פי כמעט 1.5 ומאפשרת צילום וידאו איכותי עם קצב פריימים גבוה המאפשר צילום וצפיה ברמה גבוהה.

האמת היא, שכמעט ואין מסכים (מחשבים וטלביזיות) התומכים ברזולוציה הגבוהה מ-FHD אך היתרון הבולט הוא שניתן לבצע קרופ (חיתוך התמונה) בעריכה ועדיין להשאר עם מספיק בשר לסרטון איכותי, מה שנותן גמישות מירבית בזמן העריכה. כמובן שזמנה של הטכנולוגיה המאפשר לנגן קבצים ברזולוציה הגבוהה מ-FHD בוא יבוא ומי שיאמץ את הצילום ברזולוציה זו עכשיו, יוכל ליהנות מעוד כמה סרטים באיכות גבוהה בעתיד.

מעבר לכך, אני חושב שדגמי White ו-Silver מצויינים גם הם ואני שמח על כך שגופרו מאפשרים רכישת מצלמות ברמות מחיר שונות (אפילו שברור שזה מגיע מאינטרס כלכלי-עסקי…). אחד מהיתרונות הבולטים של הדגמים מופחתי הרזולוציה על ה-Black הוא זמן הסוללה הגבוה שלהם. חיישן עתיר פיקסלים דורש כוח עיבוד גדול וזה דורש הרבה אנרגיה… למי שצריך צילום ארוך במיוחד ללא החלפת בטריה, ה-Black לא בשבילו- לכל השאר, למה לא?

אני מקווה שהסקירה הקצרה הזו נתנה מענה על רב השאלות המתעוררות לפני רכישה והחלטה מה טוב עבורכם, ואם לא, אל תתביישו לשאול!

102 Responses

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.