צילום תת ימי בגופרו – ערכה מושלמת לצילום

פורסם ב: כל הכתבות, ציוד תת מימי | 10
השאלה היא איזה תוספות כדאי לרכוש עבור מצלמת גופרו חדשה.
מיום ליום אנו נחשפים מחדש לעובדה שהמצלמה הקטנה והחצופה של חברת גופרו (על שלל נגזרותיה וחיקוייה) מחליפה למעשה את מצלמות הוידאו הגדולות והיקרות בהפקות מסויימות, ומאפשרת להגיע לזוויות צילום ולסיטואציות שעד השנים האחרונות לא היו נגישות לצילום בכלל. בטח שלא לצלם החובב והפרטי.

כשאנו בוחנים את עולם הצילום התת ימי, למצלמת הגופרו יש משהו מעניין מאוד להציע לנו הצלמים.
מצלמה בעלת מימדים קטנים (התנגדות מועטה למים וסירבול מינימאלי) ועדשה בעלת זווית רחבה מאוד, המאפשרת לתפוס סצנות רחבות ממרחק קצר.

מצלמת גופרו אינה עומדת בסטנדרט הצילום של ה-BBC והיא אינה חפה ממגרעות, אך לצלם החובב ואפילו המקצועי, היא נותנת מענה מצויין לשלל סיטואציות שעד כה היו בלתי נגישות מבחינת קלות תפעול ולא פחות חשוב: תקציב.

מסך אחורי לגופרו
מסך אחורי לגופרו

מאחר ואני נשאל רבות עם איזה ציוד אני מצלם ומה ההמלצה שלי לצילום וידאו מתחת למים, אני שמח לחלוק את הידע ואת "הצעת ההגשה" שלי לסט מצלמת גופרו לצלם התת ימי.

הציוד המומלץ לצילום וידאו תת ימי הוא:

מגש וידיות למצלמת גופרו
מגש וידיות למצלמת גופרו
 • מסך אחורי: כדי שנוכל לצפות במה שאנו מצלמים ולקבל את הפריים הנדרש, מסך אחורי לצילום תת ימי מבחינתי הוא חובה.
 • בטריה נוספת: מאחר והמצלמה (בתוספת מסך אחורי דולק) היא מחסלת בטריות ידועה, כדאי להצטייד בבטריה נוספת, או יותר, ליום צלילות במידה ואין אפשרות להטעין את המצלמה בין צלילה לצלילה.
 • כרטיס 64Gb קלאס 10: כדי לצלם באיכות הגבוהה ביותר שהמצלמה מאפשרת, עלינו להצטייד בכרטיס מהיר. כדי לא להיות מוגבלים מבחינת אורך הסרט, כדאי שנלך על בטוח ונצייד את המצלמה בכרטיס בעל נפח גדול. המשוואה היא פחות או יותר: 16 גיגה = כשעה של צילום באיכות FULL HD 1080P ו-60FPS.
 • מגש וידיות למצלמה (לאחיזה וחיבור נוח של תאורה): אחת הבעיות של המצלמה היא הבעיה לייצב אותה בהחזקה ידנית. ניתן לשים אותה על מגש עם ידיות אחיזה שמשפר מאוד את איכות הצילום ומקל על צילום ממושך.
 •  פילטר אדום ועדשת מאקרו: על מנת לקבל צילום עם צבעים יפים מתחת למים עלינו להשתמש בפילטר אדום. ניתן לרכוש אותו עם עדשת מאקרו המאפשרת למצלמה לצלם בחדות מקסימאלית בטווח של מ-5 ועד 45 ס"מ מהעדשה. ללא עדשת המאקרו המצלמה עושה פוקוס מ-50 ס"מ ועד אין סוף.
 • תאורה: תאורת וידאו צריכה להיות חזקה, רחבת זווית ואחידה. העסק לא זול אך עם התפתחות תאורת הלד בשנים האחרונות יש מספר פתרונות במחיר שפוי יחסית עם נתונים טובים. הקאטצ' הוא שפנס אחד לא תמיד מספיק לצילום בזווית רחבה כדי לכסות את כל הפריים אז כדאי לצלם עם שני פנסים בעלי זווית כיסוי של כ-100 מעלות כל אחד. הבשורה הטובה היא שלצילום בלילה לא חייבים פנס חזק כל כך וניתן להסתפק בעוצמה של בין 500 ל-1000 לומנס.

 

המלצות אלו נועדו לכסות שימוש סביר ורגיל במצלמה וההתייחסות אליהן צריכה להתבצע בהתאם לצורך ולתקציב. לדוגמא, מי שמתכוון לצלם רק ביום ובמים רדודים וצלולים, אין לו צורך בתאורה כמו  שמי שמתכוון להשתמש במצלמה למטרות צילום עצמי (סלפי) בזמן הצלילה, אין לו צורך במסך אחורי…

אני מקווה שפוסט זה סייע לכם בקבלת החלטה נבונה .

מוזמנים לשאול שאלות ולהעיר.

חגי

10 Responses

 1. שמואל

  חגי שלום ,
  ידוע לך אם קיים כיסוי עמיד במים לשלט הwifi של המצלמה ואם כן איפה אוכל להשיג ?

  תודה

  • חגי נתיב

   לא מכיר כזה. השלט עצמו עמיד עד שלושה מטר. בכל מקרה אין תשדורת WIFI מתחת למים כך שאני לא מוצא בו שימוש בצלילה.

 2. shalom

  חגי, תודה רבה!
  מאוד מעניין!

  אם לא ניתן להשתמש בשלט של הגופרו מתחת למים אז איך מצלמים עם הגופרו.?
  פשוט נכנסים איתה במצב וידאו כל הצלילה או מה?

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   תודה
   לגופרו יש כפתורי הפעלה על גוף המצלמה.
   למעשה לא צריך את השלט בשביל להפעיל אותה

 3. דוד

  שלום רב !
  איך לחבר מצלמה לרובה צלילה ?
  תודה

  • חגי נתיב

   כשקונים מצלמה היא מגיעה עם סט תושבות עם מדבקות. מומלץ לאבטח את המצלמה עם חוט מיתר דק לגוף הרובה בכל מקרה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.