ייצוב למצלמת גופרו בצילום תת ימי מהיד

פורסם ב: טיפים וטכניקה, כל הכתבות | 3

כשאמרו שדברים טובים באים באריזות קטנות בוודאי חשבו על מצלמת גופרו.

מתקן ייצוב למצלמת גופרו לצילום תת ימי
ידיות האחיזה המהוות את הבסיס למצלמה ולתאורה שלה נלקחו ממארז תת ימי ישן של מצלמת SLR

ובכל זאת, בצלילה בכלל ובאחיזה ידנית בפרט, קשה להוציא מהמצלמה הזו תוצאות מרשימות. אחד הגורמים הבולטים לכך הוא חוסר יציבותה של המצלמה באחיזה ידנית והיעדר מייצב פנימי, כמו זה הקיים במצלמות וידאו ייעודיות שאינן מיועדות לספורט אקסטרים.

המצלמה הזו תוכננה להיות מורכבת על קסדה או שלדת מכונית או אופניים ובכך לקבל את יציבות הגוף עליו היא מורכבת. כשאנו מצלמים עם המצלמה הקטנה הזו ואוחזים בה כמו בטלפון הסלולרי שלנו, התוצאות נראות כאילו צילמנו עם הטלפון הסלולרי שלנו… זה לא אמור להפתיע אף אחד. יציבות המצלמה זה אחד הנושאים היותר חשובים בצילום בכלל ובצילום וידאו בפרט.

ולמה אני מספר לכם את כל זה?

מאחר ובשביל לייצב את המצלמה בצלילה ולאפשר לי לחבר אליה תאורת וידאו לצילום מתחת למים, בניתי מתקן שאחד מחבריי המשתמש במצלמה זהה כינה: "שיא האבסורד". תיאור שאני מאוד מתחבר אליו מצד אחד, אך חושב שבצורת הצילום מהיד, זו האופציה הטובה ביותר או לפחות הקונספט שצריך להוביל אותנו בבואנו לבצע צילום עם מצלמת גופרו או דומה לה. יש לחבר למצלמה ידיות נוחות שיאפשרו להחזיק אותה בצורה יציבה וכדי למנוע את רעידות היד, כדאי שגם תהיה למתקן כולו מסה שתשכך את הרעידות, בדומה למצלמות וידאו במארזים יעודיים לשימוש תת ימי.

אני השתמשתי בידיות הקודמות של מארז הצלילה שלי שמאפשרות את חיבור הבטריה הגדולה של התאורה התת ימית מדגם pro2800 של איקלייט וכמובן את חיבור הזרוע עליה יושבת התאורה. את המצלמה עצמה חיברתי לבסיס הידיות כשאני משתמש בפלטה עליה מגיעה המצלמה מהאריזה, שלמזלי החלטתי לשמור לשימוש לא ידוע. את הפלטה הצמדתי לבסיס הזרועות עם שני אזיקונים. פיתוח של נאס"א למי ששואל :-).
במקרה שאני רוצה להעביר את מצלמת הגופרו למצלמת הסטילס, נשמרת לי האפשרות לעשות זאת בזמן הצלילה מאחר ויש לי תושבת מוכנה על מארז המצלמה הראשית.

ישנן דרכים רבות לייצב מצלמת גופרו

מצלמת גופרו מולבשת על גבי מצלמת SLR לצילום תת ימי
מצלמת גופרו מולבשת על גבי מצלמת SLR לצילום תת ימי. ניתן לראות שמצלמת הגופרו יושב גבוה מאוד ולא ניתן להגיע איתה לזוויות מבט נמוכות בצילום

אחת הדרכים הנהוגות בצלילה היא להצמיד את המצלמה לחלקה העליון של מצלמת הסטילס הראשית כך שהגופרו פונה קדימה ורואה כמעט כל מה שהמצלמה הראשית רואה. אין ספק שהרכבת המצלמה מעל גבי גוף עם מסה כשל מצלמה ומארז תת ימי גדול מהווים ייצוב מעולה למצלמה אך כאשר רוצים לצלם וידאו מזווית נמוכה נתקלים בבעיה. המארז גדול ולא מאפשר להגיע לזויות הרצויות. ניתן לראות דוגמא לכך בסרטון הבא, בו מצלמת הגופרו יושבת על גבי מארז צלילה למצלמת SLR ולא מאפשר להגיע לצילום בזווית נמוכה יותר של צמד הזהרונים.

אני מזכיר כאן שאני, הצלם שצילם את הסרטון, הרכבתי את הגופרו מעל המארז ולכן לא יכולתי לצלם את הסרטון מזווית נמוכה יותר. ניתן לראות שהצולל המצולם בסרטון, זה המצלם את הזהרונים גם כן,  אוחז את המצלמה בידו ומצלם מזווית גבוהה למרות שיכול היה להוריד את המצלמה מטה ולקבל את הזהרונים על רקע כחול. הוא לא עושה כך כי אינו "צלם" המבין את משמעויות הרקע בצילום אך אני בטוח שצלם "אמיתי" היה מוריד את זווית המבט לפחות לגובה עיני הדג המצולם.

בעיה נוספת בחיבור מצלמת הגופרו על מארז הצלילה היא  שהפלאשים מכוונים לפי סוג העדשה שבמארז ואם רוצים להשתמש בתאורה נוספת לוידאו המתקן עם שתי המצלמות והתאורה לשתיהן הופך כבד ומסורבל בצורה מוגזמת. בצילום בספינות טבועות, או בכל צלילה בה קיים מעבר בחללים צרים, הצילום בוידאו מחייב רצף בצילום ולא מאפשר מעבר עם זרועות פלאשים פרוסים כך שבמידה ומצמידים את הגופרו לגוף המצלמה צריכים לקטוע את רצף הצילום כדי לבצע את המעבר. המחשה לכך תוכלו לראות בקטע הבא שצולם ב"ניצן", בו נאלצתי להטות את המצלמה כדי להעביר את הפלאשים של המצלמה (הסרטון צולם עם D300s ועדשת פישאיי)

לעומת הסרטון מעלה, בסרטון הבא ניתן לראות את הקלות בה אני עובר עם המצלמה במעברים הצרים של ה"ניצן" בלי לקטוע את המשכיות הצילום בוידאו:

הקטע האחרון צולם עם מצלמת גופרו מורכבת על ידיות המארז עם התאורה מלמעלה כמו שרואים בתמונה הראשונה בפוסט.

הפרדת המצלמות מאפשרת וורסטיליות גבוהה יחסית כשבזמן צילום הסטילס הגופרו מונחת בצד או תלויה על המאזן בצורה שלא מפריעה לצלילה ולהפך כשרוצים לצלם וידאו. תמיד אפשר ורצוי להשתמש בבן הזוג להחזקת המצלמה שלא בשימוש ואפילו רחמנא ליצלן, לתת לו לצלם איתה.

אגב- בבירור קצר שעשיתי (בגוגל), מתברר שאני לא הראשון שחשב על זה (די…) ויש אפילו חברה מכובדת של מארזי צלילה שהכינה מתקן די דומה שניתן לרכוש בעבור כ-1000 יורו.

מארז האגיפוט למצלמת גופרו
מארז האגיפוט למצלמת גופרו. לחץ על התמונה למעבר לעמוד המוצר.

אני מקווה שפוסט זה סייע לכם להבין את הבעיות בהן נתקלתי בצילום וידאו משולב ואיך פתרתי אותן.

אשמח לשמוע על פתרונות שלכם או רעיונות נוספים ואם יש שאלות, כמובן שאשמח לענות.

חגי

 

3 Responses

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.