סוסון ים ומלא חול… בלילה סוער

פורסם ב: כל הכתבות, תת מימי | 4

רגע לפני שהים מתקלקל בעוד סערה ים תיכונית, הצלחתי, בעזרתו הרבה של גיא אבירם לצלול איתו צלילת לילה באתר שבו גילינו את סוסוני הים בצלילה הקודמת. כנגד כל הסיכויים, ולתדהמתן של ליאת (אשתי) ואוסני (אשתו) יצאנו בשעה 21:30 בלילה החשוך והקר, שעתם של בני האנוש להצטנף בביתם החמים והמואר לחפש לנו ריגושים במימיו הקרים והשחורים של הים התיכון.

המים באמת היו קרים ושחורים, אבל אנחנו ידענו טוב מאוד מה אנו מחפשים והיינו נחושים למצוא זאת. רצינו להגיע לסוסוני הים לפני שהסערה המתקרבת והזרמים החזקים בעקבותיה, שעלולים לגבור על אחיזתם של הסוסונים במצע, יקחו אותם הלאה… למקום לא ידוע.

בחוץ הסערה נראתה באופק בצורת ברקים רחוקים, אך מתחת למים, היא כבר התחילה… ברגע שנכנסנו למים מיד הרגשנו בזרם דרומי חזק. למזלנו הוא נחלש והלך ככל שהתקדמנו אל עומק הים. עוד גילינו, שמציאת נתיב וניווט בים בלילה זה לא דבר פשוט ורק במזל (מהול בקצת נסיון) הצלחנו למצוא את דרכנו אל המטרה במדבר החול והראות המוגבלת מאוד האופיניים לים תיכון.

Sea Horse
Hippocampus hippocampus

מצאנו! הסוסונים ישבו בדיוק בנקודה בה הם נצפו בצלילה הקודמת!

הגלים העוברים שני מטר בלבד מעל ראשינו, משפיעים גם עלינו ואנו מיטלטלים קדימה ואחורה במקצב קבוע, המקשה מאוד על מלאכת הצילום… אין ברירה אלא להחזיק את המצלמה ביד אחת, וביד השניה להיאחז במשהו מוצק אשר ייצב אותנו ביחס לאובייקט צמוד המצע. אחרי מספר דקות של צילום היד מתחילה לכאוב מהמאמץ. המצלמה כבדה…

אני מסיר את אחד הפלאשים מהמצלמה ומוסר אותו לגיא, שיחזיק אותו בנקודה קבועה ביחס לסוסון כשאני מצלם מזוויות שונות ומידי פעם מתדרך אותו לשנות עוצמה או זווית של הפלאש. זו פעם ראשונה שאני משתמש בטכניקה של סנוט מתחת למים. הכוונה, שבמקום שהפלאש יאיר את כל האובייקט בצורה שווה, אלומת האור תהיה צרה וממוקדת וכך אוכל ליצור חלקים מוארים לעומת חלקים שחורים בתמונה. זה מסייע לי גם למנוע החזרי אור מחלקיקי חול המורחפים במים…. בד"כ…

הפעם כמויות החול היו כל כך גדולות, עד שלעיתים כלל לא ראיתי את הסוסון, והייתי במרחק של 5-10 ס"מ ממנו…

התמונות מהצלילה אמנם מלאות חול, אבל יש בזה משהו מיוחד, הממחיש במעט את מזג ה"אוויר" (אם אפשר לקרוא לזה ככה…) מתחת למים.

את הסנוט, אשר ממקד את אלומת האור, בניתי באותו יום קצת לפני הצלילה ממשפך מטבח קטן וכחול שהצמדתי ע"י גומיות לראש הפלאש, מה שגרם למעט האור שעובר דרך פלסטיק המשפך, לקבל גוון כחול שלדעתי מאוד מוסיף כאן.

אז הנה התמונות מאותה הצלילה…

אנחנו יצאנו רטובים אך מרוצים!

תהנו!


Sea horse night dive – Images by Hagai Nativ

4 Responses

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.