משלחת מחקר לאיי קיימן

פורסם ב: כל הכתבות, מחקר ימי, תת מימי | 0

לאחרונה לקחתי חלק במשלחת מחקר בהובלתה של פרופסור טלי מס מבית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה, ליעד אקזוטי ומרוחק בשם איי קיימן.

ציפור פריגטה באתר קינון באי קיימן הקטן.

מה זה קיימן? איפה זה?

איי קיימן נמצאים בים הקאריבי. מדובר בקבוצת איים המורכבת משלושה איים שטוחים דרומית לקובה, כאשר הים בסביבתם יורד בחדות לעומק של מאות מטרים מעברה של שונית המחסום, המהווה את בית הגידול למגוון ענק של אורגניזמים ימיים, ומגנה על חופי האי מגלי הים.

מה עשיתם שם?

נושא המחקר שלנו עסק בהשפעות שינויי האקלים והתחממות האוקיינוסים על היכולת של אלמוגים לשרוד הכחדה, וההתאמות הפיזיולוגיות שיש לאלמוגים להתמודד עם שינויים אלו.

איך עשיתם את זה?

כדי ללמוד על יכולותיהם של אלמוגים לשרוד את שינויי האקלים, ערכנו מספר ניסויים במקביל, על ידי קבוצות חוקרים ממספר אוניברסיטאות בעולם כאשר החלק שלי במחקר כלל איסוף נתונים על ידי צילום פלורסנטי, על מאפייני התיישבות אלמוגים צעירים בעומק 40 מטר, ובעומק 10 מטר, בחמישה אתרים מסביב לקיימן הקטן.

בסך הכל שהינו על האי 14 ימים, ולמרות שמזג האוויר לא היה לטובתנו ורוחות חזקות נשבו החל מהיום השלישי להגעתנו, ועד מועד עזיבתנו, הוצאנו לפועל את כל הצלילות ועמדנו בכל המשימות שהוקצו לנו.

שעות ספורות לאחר הנחיתה, כל הציוד הגיע ומורכב לקראת הצלילה הראשונה.

כדי לבצע את המשימה הזו בצורה יעילה ובטוחה, השתמשנו במערכת סגורה למחזור נשימה (CCR- Closed Circuit Rebreather) אשר מאפשרת לנו לבצע צלילות ארוכות ועמוקות.

כל צלילת צילום כזו כללה שהייה של כ-40 דקות בעומק 40 מטר, ועוד כ- 40 דקות בעומק של כ-10 מטר, תוך ביצוע חניות דקומפרסיה להפחתת לחץ מבוקרת, כאשר בכל עומק מטרה, צילמנו כ-40 סטים של תמונות פלורסנטיות ורגילות, אשר יאפשרו לנו לראות ולספור את התיישבות האלמוגים בשלב שהם בגודל של פחות מחצי מילימטר, בעזרת הזהירה הפלורסנטית שלהם.

ציוד הצילום והצלילה ארוזים לקראת הטיסה.

השתתפות במשלחת כזו עבורי, למרות שאין זו הפעם הראשונה, מהווה שיא מבחינות רבות.

שיא בו אני נדרש להביא לידי ביטוי את סט היכולות אותן רכשתי במהלך השנים, החל מיכולת תכנון וארגון של ציוד הצילום וציוד הצלילה הרב הנדרש למסע שכזה, עם כל המורכבות של הטסת הציוד מפורק והרכבתו ביעד הסופי שיעבוד ללא דופי, דרך היכולות שלי לעבוד כחלק מצוות בצורה צמודה, ועד ליכולות הצלילה אליהן הוכשרתי והוסמכתי במשך השנים, במסגרת פרטית, ובעיקר במסגרת עבודתי כצולל סוקר בתחנת מוריס קאהן לחקר הים.

למעשה, שיא שהוא הגשמת חלום.

להיות צלם תת ימי למטרות מחקר.

ספוג מרשים על קיר האלמוגים
צלילה וצילום פלורסנטי לצידו של מצוק היורד לעומק מאות מטרים, וצב שמתבונן על הנעשה. צילום: טלי מס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.